Pozsonyi dm: "A Lenin-szobor helyn egy bombatlcsr ttong" A magyar punk trtnete
Bevezet szveg:Ez a teljes knyv.Nem a sok oldalon fellelhet rszlet.Nagyon sokat veszdtem vele mg megtalltam s olvashat kpess alaktottam szval krlek NE MSOLD LE!Mg az elejn leszgezem, hogy nem mindenben rtek egyet Bucval, de nagyon j knyv, rdemes elolvasni.
Tartalomjegyzk:
Els zenekarom
Ki kit ismer?
n a punk
A fz milyensgrl
A nadrg felhajtsrl
A tarjrl, mint olyanrl
Trtnet arrl, hogyan lettem flrerts
ldozata egy kocks ingbl kifolylag
Hogyan vllaltuk el a zugli prthz patronlst
s vgl mi slt ki belle?
>
Bonyodalmak jelszavak krl
Trtnet arrl, hogyan jutott be Ede jegy nlkl
a Petfi Csarnok terletre
A Fater Klub
Muter Klub
hes ingovny
Hogyan indultunk el a vilghr fel ?
Epilgus
A magyar punk trtnete
1984-87
Dalszvegek
„A Lenin-szobor helyn
bombatlcsr ttong
Eltnnek mr lassan
a gyermekkori lmok"
Kisangyal: Szebb jv
Elzmnyek
1969-ben szlettem.
Ezen egyszer oknl fogva a kezdeteknl – merben biolgiai krlmnyek sszejtszsnak eredmnyekppen – gyszlvn teljesesen lehetetlen volt rszt vennem. Nem is igen voltam tisztban azzal, hogy mily trtnelmi idknek vagyok hiteles tanja, hisz mikzben 1980-ban, a zugli Kassk Klubban az URH lpett fel estnknt, n tbbedmagammal, mint egyszer napkzis jrtam ugyanebbe az intzmnybe dlutnonknt nptncozni. Nemigen volt fogalmam az itt lezajl nagy horderej esemnyekrl. azonban valamit mgiscsak elkaphattam az idk szelbl, hisz arra mg ma is hatrozottan emlkszem, hogy pldul nem voltam hajland megfogni a lnyok kezt. Valsznleg lzadsbl. Vgl is hazazavartak. Ez a bennem bujkl sztn azutn egy letre meghatrozta a sorsomat.
Az ltalnos iskola als tagozatainak sikeres elvgzse utn akarva – nem akarva - fels tagozatba kerltem.
Tizenvesen az tlag hlyegyerek rgtn vagnynak rzi magt, s azt hiszi, hogy ezt a klvilg szmra mindenron, st lpten-nyomon bizonytania kell. Ezrt ennek elrsre sajtsgos magatartsformkat vesz fel; pldnak okrt: kpkd, csnya kifejezseket hasznl vagy bandt alakt. Laktelepnkn van egy barti trsasg. mely szintn ilyen bandbl ntte ki magt. Eleinte kerkprral mentek krbekrbe a panelhzak krl, majd mikor kiss idsebbek – teht vagnyabbak – lettek, mr motorral cselekedtk ugyanezt. A napokban lttam a bandt. Kocsit mostak. Egytt, mint rgen...
No, de vissza a kezdetekhez.
,A vagnysg els szm s legnpszerbb ismertetjegye az egyttes. Az egyttest ki lehet rni a padra, az iskolakpenyre. Lehet rla jl informltan trsalogni, esetleg ez gybl kifolylag trsunkat bntalmazni, az n idmben amikor a fels tagozatba irtam. a legnpszerbb divat az
gynevezett csves volt. A fiatalok az iskolba – ki tudja, mi okbl – tarisznyval jrtak, s erre a sajtsgos tanszertrol eszkzre golystollal egyttes neveket rogattak fel. Ezt, gy ltszik, fontosnak reztk, majd a sznetben sszegyltek, s furcsa dolgokat hangoztattak:
– n Karthgs fej vagyok! - mondta egy csnya kisfi. – Hm, n meg Ricss fej! – mondta egy mg csnybb. – Igen? Na ht n meg Hobs fej! – jelentette ki bszkn hetvenkedve a harmadik, aki radsul mg grnyedten is llt.
Ezen n, meg egynmely bartom – akik kvlllk voltunk – nagyon elcsodlkoztunk, de megtetszett a dolog. Lzadk lvn elhatroztuk, hogy mi is „fejek lesznk, m valami olyasflk, ami az tlag fiatalok kztt abszolt nem npszer, ezltal hlynek nznek, s gy lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk.
Figyeltnk, tjkozdtunk, nyitva tartottuk a szemnket...
Egy nap aztn killtam az osztly kzepre, lbamat sztvetve, kezemmel hanyagul a tanri asztalra tmaszkodva, magabiztos hangon kijelentettem:
– n Kalks fej vagyok!
Dermedt, nma csend. A tekintetek a teremben ijedten kapcsoldtak ssze, majd egy darabig senki sem mert megszlalni. A lgy zmmgst is hallani lehetett. A nmasgot kihasznlva kt bartom" (Pter s a Szomszd csv; trsaim a kvlllsban) mellm sorakozott, majd sorban kijelentettk:
– n Vadrzss fej vagyok!
– No, ht n meg 100 Folk Celsiusos! Azzal krl sem pillantva elhagytuk a termet.
Ez a lzad vilgszemllet aztn az vek folyamn nemhogy albbhagyott volna, hanem mg szlssgesebb mreteket lttt.
Mint emltettem, a fiatalok klns s furcsa szoksait - mint kvlllk – nagy rdekldssel szemlltk, szinte nagyt al vve a jelensgeket, mint holmi tuds a szokatlan rovarfajtt.
Megfigyeltk tbbek kztt azt is, hogy embertrsaink igen nagy jelentsget tulajdontanak bizonyos ruhadaraboknak, illetve ltzkdsi szoksoknak, s rjttnk arra is, hogy ezeket valamilyen mdon kapcsolatba hozzk a zenei zlskkel. Ezen nagyon elcsodlkoztunk. m mg nem rt vget szmunkra a meglepetsek sorozata, mert az emberi butasg eme vizsglata kzben azt tapasztaltuk, hogy embertrsaink ruhatrukat, s ezzel valjban zlsket s gondolkodsmdjukat igen gyakran cserlik, s ltalban nem nll megfontols alapjn, hanem azon egyszer oknl fogva, hogy az adott pillanatban a tbbi is ezt teszi. Fiatalok lvn (10-11 vesek lehettnk ez id tjt) nemigen fogtunk bele a divat, illetve az emberek irnythatsgnak mlysgein filozoflni, ellenben a tettek embere – s termszetesen lzadk – lvn elhatroztuk, hogy forradalmastjuk az ltzkdsi kultrt, teszem azt, egy olyasfle viselettel, amin mindenki felhborodik, hlynek nz, s ezltal lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk (lsd, mint fentebb).
Megalaktottuk teht a Szomszd csvval a Zacskslb Csoportot, amely szerintem mig a legegyedibb az gynevezett „kvlll ltzkdsi szoksok kztt. A zacskslbsg abban nyilvnult meg, hogy a Zacskslb az utcn kzlekedve, a magnletben, illetve a hivatali munkban (mellesleg egy vrbeli Zacskslb nem dolgozik, mert megalznak tartja), kteles mind a kt lbra s a fejre egyegy nejlonzacskt felhzni, abban jrni-kelni, s kzben ntudatosan viselkedni, s egyltaln azt a benyomst kelteni, hogy a Zacskslb, mint olyan, klnb embertrsainl. Szigor szablyok voltak arra nzve is, hogy milyen zacskt alkalmazhat, aki tagja a mozgalomnak. Lbra kizrlag Centrumos s Skla-Coopos zacsk volt hzhat, a fejre legjobban ajnlott a Rltex-Rzsi emblmval elltott termk, vagy esetleg – vgszksg esetre – Domusos. Megvets jrt osztlyrszl annak a Zacskslbnak, aki holmi alantas pisz
feliratval mutatkozott. Az ilyet, mivel lejratta a mozgalmat, indokolt esetben a tagok ki is zrhattk. nnepi alkalmakra - pldul: tanvvge, zacskslbsg alakulsnak vfordulja – engedlyezhet volt a Marlboro felirat szatyor is.
A mozgalom sajnos nemigen tudott jelents tmeg bzist maga mg lltani, pedig szoksai semmivel sem voltak sszertlenebbek brmely ms ellenkultra hasonlan rtelmetlen s nevetsges jelkprendszernl.
Mindenesetre sajnlatos tny, hogy mozgalmunk fnykorban, virgzsnak cscspontjn is mindssze kt ft szmllt.
Azt mr emltettem, hogy lzad szellemisg ember vagyok. arrl azonban mg nem beszltem, hogy a csaldom milyen hagyomnyokra tekinthet vissza ezen a terleten. lltlag mr a ddapm is mindig hborgott valami ellen. Hogy pontosan mi volt a baja, azt sajnos nem rizte meg a csaldi krnika, azonban hallottam klnfle visszaemlkezsekbl, hogy jrtban-keltben odament az utcn idegen emberekhez, megllt mellettk s elkezdett elgedetlenkedni a flkbe: '
– No, hiszen majd megltja kend! – morogta vszjslan az illetknek ddapm, s hozz mg csikorgatta is a fogt.
– Nem lesz ennek j vge! – grgette, majd sszeszortott klt az g fel emelve magban drmgve elballagott.
Nagyapm mr valdi lzad volt. Amikor 1918-ban a csehek hadsereggel jttek az szak-magyarorszgi terletek elfoglalsra, akkor ott fellzadt, s valami hrom darab csendrrel (ha igazat szl az tsajdi krnika) tbb napig vdte Szobot a betolakodktl. Mindenestre valami mindenkppen trtnt, mert ksbb – ez gybl kifolylag – nagyapmat ezst vitzsgi remmel tntettk ki.
Anym is igen lzad volt. Negyven vig ellenllt Kdr Jnosnak. A nyitott konyhaablakban, az egsz laktelep fle hallatra bmbltette a Szabad Eurpa Rdit, s akrmennyire is forszrozta a diktatra, nem volt hajland belpni a prtba.
seimnek fentebb vzolt radiklis letszemllete jelentsen hozzjrult vilgnzetem kialakulshoz, mg vgl is a nyolcadik osztlyban szembeszlltam a vezetssel.
Az iskolai tanrk, rszemrl, a hatalommal val packzsbl, illetve llamellenes cselekedetekbl lltak. Kmiafzetem komoly fegyvertny volt. Csak ltem a padban s alkottam. Ami informci a flembe jutott a drlttem foly homlyos duruzsolsbl, azt nyomban kpi formra alaktottam, s belevittem alkotsaimba. Pldul megttte a flemet a kvetkez mondat, miszerint: „A timfldet a Szovjetuniban gyrtjk."
Olyan volt ez nnekem, mint csatamnnek a krt szava. Szemem felcsillant, arcomon megjelentek a hatalommal szembeni dac s lzads nemes vonsai, s mikzben szm gnyos mosolyra torzult, kezem magtl indult hsi tetteket vgrehajtani, s ezen kijelent mondat fzetem lapjain ktoldalas fresk kpben realizldott. Az „O" betk helyn kt bszke vrs csillag dszelgett, az „S" bet termszetesen sarl-kalapccs mdosult, a mondat vgn pedig Mars rohanglt kezben a Tkvel. Mondanom sem kell, hogy eme csodaszpen kidolgozott oldalakon kminak, vagy brmifle ms rai munknak termszetesen nem maradt hely. Ma sem rtem, mirt nem buktam meg ebbl a trgybl.
Ez az ellenzkisg lett vgl is az sszektkapocs kztem s a punk kztt. A punkrl ugyanis itt mg nem volt sz, hisz brmifle rockzentl arisztokratikus gggel zrkztam el, az llamhatalmat azonban abban az idben mr nagyon nem szerettem, s midn a Dzsa Gyrgy Gimnziumban megkezdtem kzpiskolai tanulmnyaimat, a fent nevezett intzmny egy meggyzdses ellenzkit fogadhatott tanulinak sorba.
Annyira nem kedveltem a kommunistkat, a rendszert, meg mindent, ami ezekkel kapcsolatos, hogy lelkesen kapkodtam brmi utn, ami csnya jelzvei illette gylletem clpontjait. Ha valaki a folyosn szidalmazta a szovjet llamft, mg lltam s btort megjegyzsekkel bztattam tevkenysgnek folytatsra. Ha flembe jutott, hogy padtrsamnak nem tetszett az elz esti szovjet film – mosolyogva s elismeren pillantottam r, egsz napra mellszegdtem, az ebdltl egszen hazig, kzben le nem vettem rla a tekintetemet, egyfolytban mosolyogtam, s szememben az ldztt msknt gondolkodk barti sorskzssgnek melege izzott.
Az egyik reggel – 1983 szn jrtunk – iskolatrsam, bizonyos M. Sndor nevezet tanul, titokzatos arccal jtt be az els rra. Lthatlag nem figyelt, csak lt magba mlyedve, nha ggsen krbepillantott a jelenlev tanulkon, majd megveten hmmgtt egyprat. Lthatan bszke volt valamire. Iskola utn elhvott, hogy ltogassam meg, mert mutatni akar valamit.
– El tudom kpzelni, mi lehet... – dnnygtem Tlnyesen mr Sanyi bartomk laksn, mikor lttam, hogy a magnetofonkszlk csatlakozjt dugdossa, s a kazettk kztt turkl csillog szemmel. Nem nagyon osztoztam lelkesedsben, s mr elre felvettem az olyan ember arckifejezst, aki a trshatr vgn jr s mr nem sokig brja a szenvedst. Bztam benne ugyanis, hogy ez megkml majd a vrhatan kellkppen szintalatti kultrmocsok tlontl hosszra nyl lvezettl. A kszlkbl elszr tompa zrejek hallatszottak, majd egy hang a kvetkezket kzlte rviden:
„1982. me eljtt az jesztend. Be van tiltva mind a kett. Hlgyeim s uraim, az ETA vonsngyes. Anarchia!"
Az utols sz visszhangzott mg egy darabig, gy ltszik ez volt a legfontosabb az elbbi mondatbl, majd jra kezddtek a fentebb emltett tompa zrejek. Kisvrtatva az imnti durva hang tulajdonosa megkezdte msort:
,Flforduls, anarchia
Az egsz vilg egy nagy hiba
A plda mindig bizonyitja,
Ha dlunk tged. anarchia!
Vagy vrs vagy , vagy fehr,
Az utckon folyik a vr.
Oroszorszg, Amerika
Egy nagy picsa, anarchia!"
Ht gy kerltem n kapcsolatba a punkkal. A kazettn az ETA nevezet zenekar flrs idtartam msora, illetve a CPg „Erds Pter"cm dala szerepelt. Mindezt persze akkor nem tudtam, a szvegeket sem rtettem mindenhol, a zene, mint olyan, fel sem tnt, hogy egyltaln szerepet jtszik a zgs elidzsben, csak az volt szmomra nyilvnval, hogy itt igen erteljes msknt-gondolkodsrl van sz.
A kazettt termszetesen rgtn hazavittem s kellkppen kilveztem. A zene persze nem tetszett eleinte, de efltt knnyedn tsiklottam, hisz a msorban sz volt telefonlehallgatsrl, Sztlinrl, Ceaucescurl (r klnskppen haragudtam), s hallhat volt egy „Munkt, kenyeret!" cm msorszm, amibl jformn csak ezt a refrnknt visszatr sort tudtam kisilabizlni, teht csupa olyan tmakr, amit egy lzad ellenzkinek illik hallgatnia, ha tetszik, ha nem. Legalbbis n ezt akkoriban valahogy gy gondoltam. Fejemben hamar sszellt a kplet: punk = rendszerellenessg. Eleinte ugyan egy kiss zavart az a mellkkrlmny, hogy ha a punk Angliban alakult ki, akkor mi a fent akarnak azok ott lzadozni, amikor nluk nincs is kommunizmus?! De hamar elhessegettem magamtl ezt a kellemetlen gondolatot, s attl a pillanattl kezdve ntudatosan kszltem a punk lethivats betltsre.
Azutn, ahogy ksbb szlesebb rltssal szemlltem a dolgokat, lassanknt rjttem, hogy itt azrt nem csak errl van sz.
Els zenekarom
Tudsz hrom akkordot, alapts egyttest! – hangzott el a jelsz 1976-ban Londonban, s Mark Perry, a Sniffin' Glue nevezet fanzinban be is mutatta eme kellkeket, melynek tudomnya, gy gondolta, elegend egy amatr punk-zenekar szmra az indulshoz.
Mi ketten a Szomszd csvval, 1983-ban Budapesten, nem rendelkeztnk az effle gyerekes, dicsekvsre alkalmat ad cicomkkal, mint akr egyetlen akkord ismerete, viszont mindenron ki akartuk fejezni elgedetlensgnket a dolgok llsval szemben, ezrt zenekar alaktsa mellett dntttnk. A formci rvid tnds utn az AVO nevet vette fel,
(A forrmei alkalmazottjaknt Bazsalikom kampny. illetve Rvsz Sndor Ellenpropaganda Osztly nven is prblt, mivel Szomszd csv hatrozottan meg volt rla gyzdvee. hogy a Piramis volt nekesnek „Nem tudtam. Hogy gy fj” cm dala azrt folyik lassan mr a csapbl is, mert biztos a Prt ll mgtte. )
mivel oly elnevezst hajtottunk adni a trsulsnak. melyen mindenki felhborodik, hlynek nz, s gy lzad ignyeinknek s kvlllsunknak rvnyt szerznk (lsd, mint pr lappal elrbb). Egybknt is az uralmon lv hatalmat akartuk kignyolni, s ehhez a cselekedethez az AVO nv pompsan megfelelt.
Az egyttes ksbb, 1984 tavasztl, Magyar Kirlyi Tzoltzenekar (MKT) nven srtegette a diktatrt. mely – br minden ernket latba vetettk – nem kvnt vltoztatni elnyom politikjn.
Mindettl fggetlenl amit csinltunk, forradalmian j volt. Aki mai fllel belehallgat a fennmaradt felvtelekbe, elcsodlkozhat azon. hogy lehetett, hogy valami ennyire megelzze a kort. A zene egyszer, monoton s primitv. Harmonizlsnak nyoma sem volt sehol, de pontosan ettl volt szokatlan s jszer. A zenei vltsok disszonnsak voltak, s egyltaln nem illettek a pr msodperccel korbbi dallamhoz. Az nekes – ltalban Szomszd csv (Samodai Tams)
nekelt, n gitroztam s egy bartunk dobolt – termszetesen nem tudott nekelni, csak mondta, mondta a szveget meglls nlkl, egszen addig, amg vget nem rt a szm. Refrnek nem voltak. A szvegvilg is jszer volt. Szidta persze a rendszert, a kommunizmust, ez termszetes – egy '80-as vek eleji punk-zenekartl ezt el is vrta az ember -, de kifejezetten kzp-eurpai, st magyar ltszgbl szemllt mindent. Mellesleg a ksrleti hangzs titka rendkvl egyszer.
Fogalmunk sem volt a zenls szablyairl, hiszen semennyire sem tudtunk zenlni, gy viszont sikeresen elkerltk a sablonos megoldsokat, s olyan tleteket al calmaztunk, ami egy iskolzott, teht valamilyen irnyba mr befolysolt zensznek soha eszbe nem jutott volna. Minden elfogultsg nlkl llthatom, hogyha az id tjt nem 16 ves kisfik lettnk volna, s legalbb egyszer fel is lpnk, ma mr legendk lennnk. De ht nemigen gondoltunk mi a fellpsre.
A zenekar hallt vgl is a profizmus okozta, ez az rk ellensg, mely srjt ssa minden egyni gondolatnak. Az trtnt ugyanis, hogy 1985 nyarn megismerkedtnk a gitrtudssal.
Ez a sajtos eszttikai fogalom egy Bnki Gbor nevezet, gndr haj kisfi kpben jelentkezett. Zenei zlsnk nem volt egszen ugyanaz, hisz mi akkortjt a The Stranglers-rt s a Dead Kennedys-rt lelkesedtnk, viszont mg jval konzervatvabb volt ilyen tren, mgis pillanatokon bell bevettk a zenekar tagjainak sorba. Bnki sikernek titka az A" akkord volt, melynek ltrehozsban jelents mrtk jrtassggal rendelkezett. Attl a pillanattl kezdve egy j darabig hatrtalan lelkesedssel gyrtottuk a kzpszerbbnl kzpszerbb sablonokat, az elcspelt betteket. Egy clunk volt mindssze: gy megszlalni, ahogy az egy ,igazi" egytteshez illik, teht akkordokkal, refrnekkel, szlkkal.
Ki kit ismer?
Trtnetnk idejn a honi punk-szntr ksrtetiesen emlkeztetett egy Mikszth-korabeli vrmegyei hivatalnoktestletre. Thurcz vrmegybe bejutni fszolgabrnak, vagy bekerlni egy ismertebb punk-bandba; nos, protekci nlkl mindez egyarnt lehetetlen vllalkozsnak tnt.
A leend lzad a hn htott cl rdekben teht megprblkozott ajnlsokra hivatkozni. Ezek az ajnlsok persze klnfle szinteken mozogtak, ezrt a hatsuk is eltr volt. Pldul egy punk-trsasg valamelyik egyszer,
"mezei" tagjt ismerni gyakran kevs volt az dvssghez. Az ilyenbl gyakran hrmat, ngyet is fel kellett mutatni.
Nagyobb sllyal estek latba a "rgi arcok”. Egy vrbeli, eredeti rgi arc ismerete mr nagyban egyengette a leend kvlll cljt a befogads fel. A rgi arcok megmrettetse megegyezett a patins borokval. Az ifj punk-jellt oly ggsen vgta oda: Nekem haverom a Diana, aki mr '81 ta nyomul"; mintha grfi trsasgban hanyagul hencegne egy 1722-es vjrat, Rkczi-korabeli Tokaji aszval.
Legjobb protekcinak termszetesen az egyttes tagok szmtottak. Egy effajta mondat: Nekem cimborm az Elhrts nekese". vagy: Minden szombaton egytt iszogatok a T-34 basszusgitrosval"; garantlt tiszteletet bresztett.
Akadtak persze boh tlzk is, akik nha abba a hibba estek, hogy henceg lltsaikat a tnyek sajnlatos hinya folytn a kpzelet szabad szrnyalsval egsztettk ki. Az ilyesmi nha bejtt, nha nem. Az utbbi gyakran kellemetlen kvetkezmnyekkel jrt.
Tanja voltam egy ilyen esetnek. 1986 nyarn trtnt a Vrsmarty-tren. Nagy trsasg volt, s ppen feszlt volt a hangulat, ugyanis nhny kzepesen rgi arc nehezmnyezte, hogy holmi nyikhajok (New punkok) szennyezik a levegt a szakmban tisztessgben megszlt lzadk krnyezetben.
Forr a leveg. Az ifjoncok megveretse mr esedkes volt, amikor az egyik nyikhaj azzal prblt kibjni a testi fenyts egyre relisabb veszly all, hogy nevekkel kezdett doblzni:
– Nekem haverom a Patkny!
lltst ktked moraj s hmmgs ksrte. Nmileg jogosan, hisz csak abban az vjratban s csakis Pesten krlbell tizent Patknyt tartottak nylvn. Patknybl tl nagy volt a knlat, gy a kereskedelem rk trvnye szerint rfolyama meglehetsen alacsonyan szrnyalt.
rezte ezt az ifjonc is, ezrt jra tmadsba lendlt:
– s a Felszab-tri kopaszokat is ismerem!
Ennek mr nmileg tbb foganatja volt, br a hitetlenkeds bnt mellkzngje tovbbra is bernykolta a diskurzust. Hogy nmileg lecsillaptsa a kedlyeket, valamint, hogy a ktkeds maradk gcpontjait is felszmolja, az ifj kvlll mindent egy lapra tett fel, s hanyagul odavetette:
– Ja. s nekem haverom a Japn!
Erre az egyik skinhead. aki eddig pr lps tvolsgban. nmileg kzmbsen szemllte a jelenetet, felvonta a szemldkt, lass lptekkel egszen kzel jtt a delikvenshez, ujjt a mellnek szegezte, majd kvncsian megkrdezte: – Te ismered a Japnt?
Az illet kiss megszeppent, de mr nem volt visszat. – Igen, ismerem a Japnt!
– Tnyleg?
– Persze, a legjobb haverom.
A nagydarab skinhead elgedetten feljebbrntotta a
nadrgjt, kedlyesen vgignzett a feszlten figyel hallgatsgon, majd rviden csak ennyit mondott: – n vagyok a Japn.
n a punk
Az elszobban ma is ll egy egszen a fldig r, hatalmas velencei tkr. Eme dszes lakberendezsi kellk mg a nagymama hagyatkbl maradt a csald birtokban.
nagymama sajnos messze esett a bszke csaldi tradciktl, s kptelen volt a lzads elvgzsre. Mamlasz mdon, ttlenl nzte, hogy a bolsevikok kivegyk kezbl belvrosi zlett, s mg arra sem volt kpes, hogy legalbb csps hangon megjegyzseket tegyen a kilakoltatst vgz szlltmunksok testi hibira, elll flre, pattansaira, esetleg rokoni kapcsolataira. Sajnos nem lehettem mellette, hogy vezessem harcban.
A tkr szerencsre elkerlte az ellensg figyelmt, s gy a csald tulajdont kpezi ma is, mint mr mondottam.
Ez eltt a tkr eltt lltam nelglt arccal 1985 szeptemberben. Magamat nzegettem egy ll rja, s tevkenysgemet a jelek szerint nem nagyon hajtottam befejezni, mert mg tzetes s kimert vizsglat al akartam venni, hogyan is festek htulnzetben az j bakancsomban.
Erlkdve forgattam a fejem, s mindenron t szndkoztam nzni a vllam fltt, ami nem nagyon akart sikerlni.
– Hah! – dohogtam magamban rosszkedven, majd egy hirtelen tlettl vezrelve abbahagytam az eddigi hibaval prblkozst, s taktikt vltoztatva, testemet fejemmel egytt meghajtva a lbaim kz dugtam; gy vgre t tudtam pillantani a htam mg.
Elgedetten szemlltem az elm trul ltvnyt. A bakancs htulnzetben is ott volt, ahol lennie kellet, s bszkn virtott ki az elrsszeren felhajtott farmernadrg szra all.
– Gynyr vagy! – hallottam anym hangjt a konyha irnybl, aki, gy ltszik, szemtanja volt az elbb lert esemnysorozatnak.
Bosszs arccal egyenesedtem fel, s vonultam el a kisszoba irnyba bevgezni az ltzkds mvelett.
kispolgr! - jegyeztem meg megveten, majd erteljes mozdulattal kilincsre zrtam a szobaajtt.
A punk ltzkds szablyai
„Ha valaki felvllal egy eszmei-ideolgiai kzssget valamely testlettel. komoly felelssget vesz a vllra. A szablyok szigor betartsval vlik csak lehetsgess a rszvtel bizonyos rendezvnyeken.
Helyesen teszi a tag, ha igazodik bizonyos soha le nem fektetett, m mgis ltez elrsokhoz, viszont a tlontl tradcionlis megjelens, az egynisg hinya rossz pontokat jelent az elmenetel szempontjbl.
A kls jegyeket a rendezvnyek, sszejvetelek, tmeggylsek alkalmval az nkntes ellenrk rendszeresen ellenrzik. Ezen illetk mennyisge darabszm szempontjbl nemritkn alig marad el a tagsg sszltszmtl. "
1985-ben a punknak is megvoltak a maga ratlan ltzkdsi szablyai. Ezek tbbsge igen sajtsgos, s mivel specilis kortnetnek szmtanak, gy gondolom – mr csak folklorisztikus rtkei miatt is – rdemes az utkor szmra megrkteni.
„A lzads alapvet kellke a bakancs. Ez a ruhadarab
nemes hogy kiemelt fontossggal br, hanem sajtos mdon mg informcit is nyjt viselje trsadalmi llsrl a trsadalmon kvliek kztt. " „
(Lzadk kziknyve, 2. oldal)
A rangltra legals fokn lltak az MHSZ-bakancsban lzadk. Ezeket mindenki lenzte, s ha mg bnket azzal tetztk, hogy a bakancs szrt sszefog brszjat nem tvoltottk el, szba sem lltak velk.
Tekintly szempontjbl kzptt helyezkedtek el a rendrsgi, tiszti, vagy egyb, esetleg klfldi lbbeliben tevkenykedk. Ide tartozott az is, aki leplezni akarvn MHSZbakancsos voltt, lbbelije sznt fekete cipkrmmel megvltoztatta, s mindenekeltt eltvoltotta az elbb mr emltett, lenzsre alkalmat ad szgyenletes brszjat.
No, s legfll lltak azok, akik Martens bakancsot hordtak. Hogy vgl is mi volt ennek az oka, a mai napig sem rtem. A rangltra legaljn elhelyezked szerencstlen prikat gyakran egy klns jelzvel illettk, megvet pillantsok. s fensbbsges modor ksretben. Ez a sajtsgos jelz egy rvidke kifejezs volt, amely a kvetkezkppen hangzott: „Ny punk" Ez a beavatottak krben annyit jelentett, hogy az illet, akit a negatv kittellel illettek, j mg a szakmban. tapasztalatlan, nem rti a lnyeget, s cselekedeteivel lejratja a mozgalmat. Ilyennek szmtott teht az az ember, aki a jzan szre hallgatva azt hzta a lbra, ami pp a keze gybe kerlt, s egyb flsleges dolgokkal nem trdtt. Ezzel szemben a Martens bakancsot hord elit nem volt ilyen feleltlen „hbelebalzs. Komoly sszegeket fizettek azrt, hogy elmondhassk: lbukon a hres-neves dr. Martens ltal gyrtott bakancsban fogtak neki a lzadsnak, egy olyan ideolgia nevben, mely a divatellenessget, s a ,csinld magad!" elvet tzte zszlajra.
k rtettk a lnyeget.
Megjegyzem, n ezen a terleten az arany kzpt hve voltam. Bolond lettem volna kiadni egy rakst pnzt effle rtelmetlensgre, de mivel nem akartam rossz sznben feltnni, MHSZ bakancsomat gondosan feketre suvickoltam, s azt a bizonyos brpntot a legels alkalommal, az elrsoknak megfelelen eltvoltottam. Az mr ms lapra tartozik, hogy a bakancs gy valban sokkal eszttikusabb.
Nem sokkal ksbb a problma szerencssen megolddott, amikor szert tettem egy gynyr lengyel rendrsgi bakancsra, mely kinzetre megtvesztsig gy festett, mint az lbbeli, amelyben Jean Jacques Burneh* kelt ki a vilg ellen.
(Az angol The Stranglers basszusgitrosa. A zenekar jszer s brutlis basszusgitr hangzsa rock-trtnelmi jelentsg. 1977-1982 kztt minden albumuk mesterm. Attl fogva ielentktelen.)
Ezen jeles napokat s esemnyeket tlt lzadsi kellk ma is tulajdonomat kpezi. Nha fel is veszem, amikor elfog a hangulat. De trjnk vissza a lnyegre, mieltt tlontl eluralkodik rajtam a szentimentalizmus.
A fz milyensgrl
Nem lehetett knny dolga egy kezdnek, akinek az a mersz gondolat jutott az eszbe, hogy mrl holnapra punknak kiltja ki magt. Nem elg, hogy a bakanccsal annyi veszdsg volt, utna kezddtt ellrl az egsz hercehurca a cipfzvel. Ebbl a szempontbl a szablyzat egyszer volt s vilgos, br nem kevsb dogmatikus.
– A fz szne fehr! – jelentette ki a kzvlemny hatrozottan. A szablyzat nem trt semmifle ellentmondst
Lteztek ugyan egyes szakadr elemek, akik a barna sznre eskdtek, s minden figyelmeztets ellenre kitartottak szlssges llspontjuk mellett. Hallottam emlegetni egy Kispesten szkel frakcit, amely a fekett tzte zszlajra. A Vrsmarty-tri punkok kzl kldttsg kereste fel ket, hogy ha lehet szp szval, ha kell erszakkal, de rvegye a renitenseket llspontjuk megvltoztatsra. De mondhattak azoknak brmit, olyan volt az nekik, mint a falra hnyt bors, s a mindenre elsznt kldttsg nem sokkal ksbb csaldott arccal trt vissza.
m ezek mindvgig csak szrvnyos, elszigetelt jelensgek maradtak, s a dnt tbbsg tovbbra is plds egyntetsggel fehr fzben lzadt, egszen 1987 szig, amikor is egyszer valaki mellkesen megjegyezte:
A fehr fz mr elg g!-,
(Annak idejn nem voltak effle szamrsgok, hogy a fehret hordjk a jobbosok. a vrset pedig az anarchistk. A punk a botrnyrl szlt s nem holmi vilgmegvltsrl. Arrl nem is szlva, hogy egy kommunista punk enyhn szlva elkpzelhetetlen volt.)
Rnztem a lbaira, s megdbbenve tapasztaltam, hogy valban nem fehret hord, hanem pirosat. Msnap elmentem a Rltexbe piros fzrt, de nem talltam, csak zldet meg kket, pedig j flrt turkltam a holmik kzt. Vgl is eluntam a dolgot s kifakadtam:
A fene fog itt grcslni! Nem mindegy, hogy milyen szn madzag fogja ssze azt a rohadt bakancsot?!
Azzal megvettem a kket, s attl kezdve ilyesmivel nem foglalkoztam.
Sajnos egy ilyen egyszer dolog beltshoz is intellincia s – tapasztalatbl tudom - nmi letkor betltse szksgeltetik.
A nadrg felhajtsrl
Szerencsre ebben a szoksjog tbb egyni kezdemnyezst trt el, s a nadrgot mindenki valdi punk szellemben hordhatta; teht olyan sznben s fazonban, amilyenhez kedve volt, egyetlen lnyeges kiktssel: a nadrg semmikppen sem nzhetett ki gy, hogy egy tlagpolgr is nyugodt szvvel felvegye.
Mint mondottam, szablyok nemigen voltak, m ltezett egy viselet, mely oly gyakran fordult el, hogy nyugodt szvvel nevezhetem npszernek, s ezzel nem mstom meg a dolgok hitelessgt. Ez a ruhadarab nem volt ms, mint a jl ismert, s a korbbi genercik ltal is elszeretettel alkalmazott farmernadrg egy korszerstett vltozata. A korszersts mvelete egy veszlyes, m a hztartsi boltokban knnyen beszerezhet mar folyadk, a hziasszonyok krben is mltn npszer s nagy kzkedveltsgnek rvend, hypo nevezet vegyszer segtsgvel trtnt, termszetesen hzilag, a csinld magad!" elv alapjn.
A cl a kvetkez volt: a hypval olyan maradand krosodst okozni a ruhanem sznllagban, hogy a beilleszkedett kispolgr iszonyodva fordtsa el a fejt, ha esetleg resik a pillantsa. Ezt a clt legknnyebben a mrtogats mdszervel rhetjk el. A mvelet befejezse utn az ember elgedetten, a jl vgzett munka nem titkolt rmvel egyenesthette ki a hajolgatsban elfradt derekt, s vehette szemgyre az immron fogason szrad ksztermket.
Ha gyesek voltunk, elmondhattuk: a ruhanem pont annyira foltos, amennyire kell, s lzadsra, illetve kvlllsra immr teljes mrtkben megfelel.
m ezzel mg csak a feladat egyik, br nehezebbik rszt tekinthetjk befejezettnek. A kvetkez napirendi pont: a nadrg szrnak felhajtsa.
Aki netn idig rve a knyvben, e sorokat olvasva arra a meggondolatlan kvetkeztetsre jutott volna, hogy ismt egy rtelmetlen. s csupn a bennfentesek szeszlybl add, teljessggel sszertlen jelensg eltt ll, azt megnyugtathatom, hogy tvedsben van llspontjt illetleg.
Mi, krem szpen soha, semmit nem csinltunk feleslegesen, mg ha az avatatlan szemnek els pillantsra netalntn gy is tnik nha. Mnt mindennek, ennek az apr kis mozdulatnak is (itt a nadrg szrnak felhajtsra gondolok) megvolt a maga specilis funkcija.
A bakancsnak a lzadsban elfoglalt kiemelt szerepkrt pp az imnt taglaltam, a dolgok menetben betlttt feladathoz megfelel rszletessggel. No, most ezen kvlllsi kellk annl hatsosabban tudja elltni sajtos szerepkrt, minl hosszabb szrral rendelkezik. Viszont hiba vsrolja meg az ember a leghosszabb szr bakancsot, amit csak be tud szerezni, ha mindebbl gyszlvn semmi sem. ltszik, mert a nadrg lelg szra nz mdon olyannyira eltakarja. hogy a kispolgrokra tett benyoms hatsossg ban alig mutatkozik nmi eltrs ahhoz kpest, mintha flcipt hordannk.
No, de az embernek azrt van esze, hogy hasznlja) Valamelyik szabadgondolkod hamar megtallta a megoldst: „A nadrg szrt fel kell hajtani!"
Egy rvid mozdulat, s a bakancs vgre ereje s szpsge teljben immron akadlytalanul krtlheti vilgg ltezst, s bizonythatja viseljnek radiklis vilgszemllett
Az rettsgi biztos ellenben – jellemz mdon – igencsak eltr nzpontbl szemllte a fodrszmvszet ezen remekt.
Ltszott, hogy semmi rzke az underground kultrhoz.
A tarj fellltshoz klnfle hatkony eszkzket vethetnk be Ez lehet termszetes alapanyag – sr cukros vz, tjssargaja -, vagy kmiai sszetev, pldul borotvahab, szappan. A merszebbek a csnaklakkot is hasznlhatjk, de nem megvetend a taptaragaszt sem.
Utbbiak hasznlata kiss riziks, ugyanis tlzottan megkemnyedett tarajunk alvs kzben knnyen letrhet.
A tarjrl, mint olyanrl
A punkok ltzkdst taglal, rvid kis kortrtneti rtekezsnkben, megprbltunk bepillantst nyerni a hsi idkbe. Rgi emlkek kzt vlogattunk. Kifakult fotkon hordoztuk tekintetnket, s megksreltk vgig kalauzolni olvasinkat a lzads trtnetnek klnfle korszakain ezen a ponton baljs sejtelem kltzik szvnkbe.
Jelen sorok rja, ezekben a percekben mereven, tprengve nz maga el. Egy darabig sztlanul, elgondolkozva dobol ujjaival, majd hirtelen, a vratlan felismers szikrjtl lngra gylva, ceruzjt szilajul magasba lkve, ekpp kilt fl:
– Hopp, valami kimaradt!
Eddig ugyanis mg nem esett sz a legends „tarj"-rl.
A tarj, akkoriban ppgy, akrcsak maga punk viselet dsze! A lzad egyn taln erre volt a legbszkbb.
Vegyk ht kiss szemgyre a tarjt, mint olyant!
Ellltsa roppant egyszer. A klasszikus kakastarj elksztsekor egyenesen tabu a fodrsz sz kiejtse! A mveletet az alany kedves ismerse vgzi el nmi alkohol (almabor, ktdeks, Hubertus, Kevert, Csszrkrte, va Vermouth. esetleg sr) trsasgban. Elksztshez rusztikus eszkzket szoks hasznlni. Az oll akr krmvg is lehet.
Ha a vgeredmny nmikpp foltos, semmikpp ne essnk ktsgbe! St!!! Egyes szaktekintlyek szerint: „Minl foltosabb, annl jobb!"
(E frappns megjegyzs Szomszd csv szjbl hangzott el, amikor a Krvast sori felljr tvben, flrs nyiszls utn, a dszes kompnia nmi derltsggel szemrevtelezte jelen sorok rjn a vgeredmnyt.)
Korcs Undor Nn, a tarjviseletnek is mestere volt.
Kpnkn a tmegkzlekeds szolgltatsait veszi ignybe. (1985)
Trtnet arrl, hogyan lettem flrerts
ldozata egy kocks ingbl kifolylag
Felsruhzati szempontbl a tnylls hasonl, mint az imnt lert nadrg tmakrben. Kabt, kiskabt, zak egyarnt megengedhet volt, termszetesen azzal a szigor kiktssel, hogy vagy szaggassa ssze az illet, vagy piszkolja be, de valamit csinljon vele, hogy ne nzzen mr ki gy, mint egy kispolgr tulajdona.
Termszetesen ezen a terleten is volt olyan, ami kzkedveltsg szempontjbl egyeduralkodnak szmtott. Olvasim taln mr ki is talltk, hogy ez a ruhadarab nem volt ms, mint a kzismert brkabt.
Ezt a felsruhzati clra kszlt termket zenekarnevekkel, idzetekkel kipinglni ajnlatos volt. Az gyesebbek mutats kis „A" betkkel is ellttk tulajdonukat. Az „A" bett ltlban bekarikztk, ami ezzel a dsztmintval felruhzva azt a tnyt szndkozott a klvilg tudomsra hozni, hogy az illet, aki eme jelzst viseli, szimptival viseltetik az anarchia, mint trsadalmi nszervezds irnt.
A tbbsg persze kptelen lett volna megmagyarzni, hogy mit is jelent valjban ez a fogalom, netn esetleg kifejezte volna szimptijt bizonyos lvldzsek, gyilkossgok s lopkodsok irnt, aminek persze az gvilgon semmi kze az anarchihoz, mely elvileg hatalom s erszak-nlklisget jelent (innen nevnek eredete is: „an archon " = hatalom nlkl, ahogy az kori grgk mondtk).
Az anarchizmus, mint politikai mozgalom, a mlt szzad vge fel kapott szrnyra Eurpban, elssorban az orosz Bakunyin munkssga rvn. Cljnak a teljes kr nszervezdst, s vgs soron magnak az llamnak, mint legfbb elnyomnak a megszntetst tekintette. A punkmozgalomba val bekapcsoldsa a Crass nevezet londoni zenekarnak ksznhet a '70-es vek msodik felben.
„Ha megvalsulna a teljes anarchia llapota – ami valsznleg soha nem fog megtrtnni – mindenki segten a msikat, mert ez az anarchia lnyege, s nem egyms akadlyozsa versengssel s nzssel, amirl pedig azt tantjk neknk, gy helyes. Akkor nem lenne SZKSG trvnyekre s ellenrzsre (..). Az anarchia s a bke ugyanazon dolog kt oldala. A teljes anarchia llapota BKE, lenne, ahogy SEMMILYEN MS letmd, mert amg az emberek knytelenek olyan dolgokat elfogadni, amilyeneket nem akarnak elfogadni, nem lehet bke” &”150 vallottk a zenekar tagjai.
Ezek nagyon szpen hangz mesk, csak ht a vals lethez, a realitsokhoz, meg maghoz az emberi termszethez nem sok kzk van, gyhogy ha ilyesmirl hallok, vagy olvasok, hatatlanul is eszembe jutnak G. K. Chesterton angol r mondatai, miszerint:
„Minden utpia gyengesge abban ll, hogy az ember legnagyobb problmjrl felttelezi, hogy mr megolddott, aztn rszletes beszmolt ad a kisebb problmk megoldsrl. Elszr felteszik, hogy senki sem akar majd tbbet, mint amennyi megilleti, aztn nagyon lelemnyesen elmagyarzzk, hogy az t megillet rszt majd gpkocsin vagy replgpen szlltjk oda. "
E kis kitr utn kanyarodjunk vissza az eredeti tmhoz.
Jmagam is teljes odaadssal hdoltam ennek a remek npszoksnak, s brkabtom htoldalra egy bizonyos Radex nevezet irodai rajzkellkkel a kvetkezket rtam ki vgtelen trelemmel: Dead Kennedys, Crass, Stranglers. Ezeket a punk-zenekarokat kedveltem leginkbb, s gy reztem, ezt mindenki szmra haladktalanul kzlnm kell. Hogy ezt mirt tartottam olyan rettent fontosnak, az ma mr egy kiss rthetetlen szmomra. Nemigen trdtem tovbb azzal sem, hogy a baloldali Dead Kennedys, az anarchista Crass s a jobboldali-nihilista, feminista ellenes Stranglers
ppen fr egy kalap al. A mvszetet ugyanis mr akkor politika fltti frumnak tartottam.
A kabt feliratokkal val elltsa azonban nem mindenkit elgtett ki maradktalanul. Az gyesebbek mindig feltalltk magukat, s htrl-htre jabbnl jabb tletekkel kprztattk el ismerseiket. Egyesek vastag fonalbl hlt fontak maguknak, s azzal bortottk be felstestket, msok nfejen ragaszkodtak ahhoz, hogy dr. Erds Pter – amgy nem tl eszttikus – arckpt egy frappns kis szerkezettel (amelyet biztosttnek neveztek) kabtjukra erstve ton-tflen reklmozzk.
Kln csoportot kpeztek az llatbartok. Ezek az emberek nagyon jszvek voltak. llataikat annyira fltettk, hogy mindenhov magukkal hurcolsztk ket, tejben-vajban frsztttk s elhalmoztk ket a szeretet s a ragaszkods ezernyi apr jelvel. pp ezrt volt rthetetlen, hogy mikor egy ilyen jszv llatbart felszllt valamelyik tmegkzlekedsi jrmre, az ostoba s nz utasok mirt visongtak, hangoskodtak s zavartk e nemes lelk egynek vlln pihen egrkk s patknyok nyugalmt s bkessgt.
Akadtak azonban igen furcsa emberek is. Voltak nagyon irigyek, kik annyira fltettk tulajdonukat, hogy a szinte tlment a jzan sz hatrn. Az effle zsugori alakok szma igen nagy volt, s az volt szmomra a legklnsebb egszben, hogy ahny ilyen irigy figurval tallkoztam (valamilyen elttem rthetetlen okbl kifolylag), egyik sem pnzt, a lakskulcst, vagy az ebdjt fltette, hanem egy cska lakatot, amit szerintem flsleges volt annyira vnia, mert a kutynak sem kellett volna. Azt, hogy az illet a tulajdont kpez trgyrt olyannyira aggdott, onnan gondolom, hogy a sajt szememmel lttam, amint egy rvid lncon a nyakba akasztja, s le nem teszi egy msodpercre sem, pedig szerintem a fene sem akarta ellopni. Ennek a kis praktikus hasznlati trgynak – melyet egybknt nylszr szerkezetek rgztsre, s nem nyakban hordand dsztmny cljbl gyrtott a honi nehzipar – megvolt az a sajtossga, hogy klns mdon mg az emberek kzti hierarchia kls megielentsre is alkalmas volt.
Ismertem egy vidki punkokbl ll csoportot. A kis lzad kzssg ngy ft szmllt, vezrk egy pattansos kp, nem igazn mutats fiatalember volt, aki azzal hencegett, hogy mr 1982 ta, naponta hromszori rendszeressggel vgzi a lzads funkcijt.
Ez lthatan nagy hatssal volt a banda hrom fiatalabb tagjra, akik bizony csak 1985-ben kezdtk a szakmt, mert gondolkods nlkl tengedtk neki kicsiny csoportjuk parancsnoki tisztjt. No, s itt kvetkezik a lakatnak, ennek az gyes kis szerkezetnek, a szerepe a hierarchia kls megjelentsben. A pattansos kp fiatalember nem titkolt bszkesggel akasztott a nyakba egy jkora Elzett lakatot, s brmerre ment is lzad gyeit intzni, a behem nagy vasdarab hatalmas csrrensekkel adta hrl, merre jr. Ezzel szemben a tbbiek szernyen ballagtak a nyomban, s lptket nem ksrte frfias zrej, ugyanis szmukra mr csupn egyszer kis Tut lakat jutott.
gy rzem, elgg rzkletesen festettem le azt a lgkrt, amiben mint a punk-mozgalom ntudatos kpviselje ztem tevkenysgemet fradhatatlan buzgalommal. m gy veszem szre, ismt elgg elkalandoztam mondandim zegzugos svnyein, s mivel a fejezet cmben egy trtnetet harangoztam be egy bizonyos kocks inggel, meg holmi flrertssel kapcsolatban, betartom gretemet, s kzkvnatra elmeslem a dolgot.
A trtnethez elre kell ugrani j kt vet, mely egybknt azrt tanulsgos, mert rvilgt arra, hogy az let brmely terletn mily nagy szerepe volt a kls megjelensnek.
No, de halljuk vgre azt a hres esetet!!! – mondhatja most mr joggal az olvas, trelmetlensgben mr ajkt harapdlja, vagy taln ujjaival dobol szknek karfjn.
'87 nyart rtuk. A VIII. kerletben, a Blaha Lujza trtl nem messze, az egyik mellkutcban volt egy koncertezsre alkalmas kis helysg, melyben abban az idben Fater Klub nven tartottak itt zens-tncos sszejveteleket (a klubrl bvebben majd ksbb). Ide tartottunk nhny ismersmmel egy kellemes este eltltse, s egy kis kikapcsolds remnyben, amikor a szembejv tagtrsaktl riaszt hrek rkeztek hozznk:
– Jnnek a kopaszok! – jelentettk ki vszjsl arccal s elborult tekintettel sorstrsaim. Hogy eme mondat val slyt felmrhesse az esetleg tjkozatlan olvas, tudnia ke azt a tnyt, hogy a kopaszok (skinheadek) s a punkok egy id ta kiss rossz viszonyban lltak egymssal, s br a civds kivlt oka szinte mr feledsbe ment, a torzsalkodsok mindennaposak voltak.
Sose voltam az erszak embere. – Tbbet sszel, mint ervel! – vallottam ntudatosan, m ez a skinheadeket sajnos egy cseppet sem rdekelte, mint ahogy az sem, hogy egy szzhsz kils hstoronynak, aki egsz letben a fizikai ernltre fektette a hangslyt, s brmifle szellemi munkt ignyl cselekedettl mereven elzrkzott, nem nagy dicssg bntalmazni olyasvalakit, aki a karjt is csak akkor tornztatta, ha a szjhoz emelte a srsveget.
Noha a flemben csengett egy bizonyos Klni nevezet fiatalember bartsgosan leereszked kijelentse, amit valsznleg bztatsnak sznt: „Ha megltok egy cignyt s egy punkot, elszr a cignyt tm le, a punkot csak utna", szintn szlva nem nagyon rltem a kopaszok kzeledtnek. Lehajoltam ht, hogy megerstsem bakancsom fzjn a csomt, nehogy kellemetlen lmnyeim legyenek, ha netn futsra kerlne sor. Amint ott guggolva szszmtlk, egyszer csak lptek zajra leszek figyelmes. Felnzek, s ltom m, amint egy behem nagy hstorony ll elttem, s a hta mgl kivillan egy-kt hasonszr alak tar feje. Ruhjuk az elrs szerinti kocks ing, illetve fehr pl, hzentrger, s termszetesen az elmaradhatatlan bakancs. A hstorony rm nz – ekkor vettem szre, hogy rajtam is kocks ing van – majd bartsgosan a vllamra teszi a kezt:
A punkk – skinhead ellenttrl bvebben majd ksbb.
– Gyernk csatlakozni, punkvers lesz! – ejti ki szjn e kecsegtet szavakat, majd btortlag biccent is hozz.
Meghlt bennem a vr. Tudtam, most a rajtam lv ruhzat megtveszt jellegtl fgg az letem. Gyorsan szszehztam mellemen a bvs ruhadarabot, mert ha ezek a kedves riemberek szreveszik, hogy az ing alatt Dead Kennedys plt hordok, akkor vgem.
– Me... me... menjetek csak elre – facsartam ki magambl egy bztat mosolyt, majd mg hozztettem –, ... ... rgtn jvk n is.
Azzal eltntem az egyik mellkutcban, dobog szvvel lpkedve, de magamban hlaimt rebegve a Teremt fel, amirt reggel azt sugallta, hogy az ldott kocks ingben induljak el hazulrl.
Hogyan vllaltuk el a zugli prthz patronlst
s vgl mi slt ki belle?
Lzadsom hiteles trtnett 1985-nl fejeztem be. Tzoltzenekar feloszlsa utn nem sokig ltnk lbe te kzzel a babrjainkon, s jult ervel fogtunk hozz, hogy kmletlen kritikval sjtsuk az elnyom rendszert, s vele egytt az j ellensget, a kispolgrokat is.
Ez utbbiakra egyrszt azrt haragudtunk, mert llandan tvt nznek, vagy jsgot olvasnak, msrszt azrt mert tudtuk, hogy a nyugat-eurpai punk-mozgalom is haragszik rjuk.
A kispolgrok ugyan llandan tvt nztek s felhborodtak mindenen, de legalbb - ha sznobsgbl is – nha elmentek a sznhzba, s nem autkat trtek fel, hzakat kltak ssze, meg tetovl szalonokba jrtak. Az utbbi tven vben viszont mr annyit brltk ezt a trsadalmi rteget hogy, gy tnik, bnatban egyszeren felszmolta magt.
Ennek ellenre mg ma is sokan kitartanak a kispolgrok elleni lzadsnl, szre nem vve, hogy ezen cselekedetkkel az ltaluk szidalmazott ltforma sszes ismrvt magukon viselik, kezdve a bevett s kiresedett szoks rtelmetlen kvetsvel.
Szval nem ltnk sokig ttlenl, s 1986 nyarn zenekar alaktsa mellett dntttnk. A csoportosuls magjt vltozatlanul ugyanaz a hrom f alkotta, mint eddig, azzal klnbsggel hogy Szomszd csv egy httel korbban sprolta ssze a szksges sszeget, hogy megvsrolhassa a Keravillnl a csehszlovk hangszergyrts cscsnak szmit Galaxis nevezet elektromos gitrcsodt, gy lett a msik szlgitros. Jmagam a gitrosi poszttl megfosztatvn, jobb hjn a dobos feladatkrt vllaltam el. Mai sszel taln felfoghatatlan, de annak idejn ez gy mkdtt. Amgy igen bizakodan nztnk a jvbe. Minden adott volt ahhoz. hogy nagyszer csapatot hozzunk ssze. Bnkibl sikeresen kineveltk a rock-kzhelyekhez val ragaszkodst, s kiderlt rla. hogy tletes zensz, Szomszd csv nagyszer szvegr volt, aki gitrosknt is karakteres vilgot kpviselt, csupn az M.K.T-ra oly jellemz, ltalam kpviselt formabont s disszonns elemek tntek el a zenbl (Ezek majd csak 1991-ben, sajt zenekarom els felvtelnl bukkannak fel jra).
A nevet illeten rengeteget trtk a fejnket. A kortrs punk-zenekarok csknysen ragaszkodtak ahhoz, hogy nevknek vagny hangulata legyen (ETA, QSS, Fegyelem stb.). Mi ezektl mindenkppen klnbzni akartunk – lsd mint pr fejezettel elrbb – gy vgl hosszas vajds utn a Kisangyal nv mellett dntttnk.
Rvid id elteltvel cltbli lettnk a kispolgrok zaklatsnak. kik minden alkalmat megragadtak, hogy megkesertsk egy szerencstlen punk-zenekar lett. Nem volt olyan prba, amit ne ksrtek volna lland atrocitsok az regasszonyok meg a hzmester rszrl. Ezek a rosszindulat emberek mr a ltvnyunkra is feldhdtek, s midn mi hangszereinkkel felszerelkezve bksen megindultunk a pince irnyba, hogy begyakoroljuk valamelyik j szmot, az egyik regasszony a fldszint kettbl rgtn elkezdett akadkoskodni, s elllta az utunkat a pincelejratnl.
Van egy j szmunk, s azt be kell mg gyakorolni – mondtam neki udvariasan.
– Ha nem gyakoroljuk be az j szmot, akkor nem fogjuk tudni, s ezt maga sem akarhatja! – tettem mg hozz, s gy rzem, rveim vaslogikja a legostobbb kispolgrt is meg kellett, hogy gyzze, m csak hadonszott a tollseprjvel, s mondta a magt.
– Ez gy nem mehet tovbb – morfondroztam magamban. – Ha itt lldoglunk, akkor nem fogjuk tudni begyakorolni az j szmot. – tprengtem, majd elhatroztam magam a dnt lpsre.
– A viszontltsra – kszntem udvariasan, s elindultunk a pince irnyba.
m ezzel mg csak dihjban festettem le azt a rengeteg kellemetlensget, ami bennnket rt. Megtrtnt, hogy egy lak vadul berontott a prbra. s nem elgedett meg azzal, hogy miatta elrontottuk az j szmot, hanem mg a magnkszlket is leverte, amivel pedig felvteleket szerettnk volna kszteni!
Volt gy, hogy kvlrl rnk zrtk az ajtt, s estig nem tudtunk kijnni, m amikor a hzmester a rendrsg kihvst helyezte kiltsba, amennyiben nem hagyjuk abba a hangzavart, dnt lpsre szntuk el magunkat:
Prbahelyet keresnk, s elmegynk errl a helyrl. ahol megkesertik az letnket!! – jelentettem ki ki-vletlenl az egyik regasszonynak, aki rosszindulat pllantsokkal leselkedett a pinceajt kzelben onnan figyelve tnykedsnket.
Szavainkat nem szntuk res fenyegetsnek, s pr ht elteltvel talltunk egy helyet, amely kivlan alkalmasnak tnt tevkenysgnk folytatsra.
Ez a hely, mely nknk olyannyira megtetszett. s melyet kinztnk magunknak, nem volt ms, mint a Magyar Szocialista Munksprt egyik zugli prthza. Az pletben (mr amikor nem volt prtgyls) klnfle ifjsgi rendezvnyeket tartottak, s htvgeken disco megnevezssel folyt a fiatalsg szellemi szintjnek leptse.
Belptnk, s udvariasan kszntnk az irodban l unszimpatikus fiatalembernek, majd eladtuk krsnket arra vonatkozlag, miszerint – amennyiben nem zavarunk - szeretnnk az plet termeit ignybe venni zeneszmok begyakorlsnak cljrl kifolylag.
Meglepetsnkre az elbb emltett nem tl eszttikus fiatalember bele is ment a dologba. Megkszntk szpen, s mr ppen indulni akartunk hangszereinkrt – hisz minek halogatni az ilyesmit – amikor egy pednsan felemelt mutatjj meglltott bennnket.
– Egy felttele van a dolognak – kzlte, s idegesten villogtatta a szemvegt. – Szombatonknt az pletben disco van, nektek ktelessgetek rendszeresen ltogatni a rendezvnyt, s annyi ismerst hozni, amennyit csak tudtok. Egy a lnyeg, kznsg legyen brmi ron!
Lett is...
Arrl igazn nem mi tehettnk, hogy ismerseink kztt kedves lenykk s ntudatos, mde divatos fiatalemberek gyszlvn elenysz mennyisgben fordultak el.
Tevkenysgnknek ksznheten Zugl ezen bks kis utccskjnak laki pr ht elteltvel szokatlan ltvnyossgban gynyrkdhettek, amint szombatonknt kertsk fltt lopva felhborodott pillantsokat vetettek a prthz ajtajban gylekez bakancsot, valamint klns hajviseletet hord trsasgra. Kiss rthetetlen ellenszenvkben az arra jr prtelvtrsak is osztoztak: – Ht. ha ilyenek az j KISZ-tagok, akkor megnzheti magt ez a sokat szenvedett kis orszg! – jelentette ki a 19-es forradalom egyik veternja, aki a kzeli SZTK-ba indult reumakencsrt, mert az utbbi idben gyakran fjt a dereka.
A discoba jr, zmmel kislnyokbl ll, amgy sem tl npes eredeti trzskznsg lassanknt elmaradozott, s tadta helyt annak a csrhnek, amibe rajtunk kvl 10-15, magt punknak vall egyn, pr darab skinhead, illetve nhny olyan illet tartozott, aki semmifle ideolgit nem kvetett, csupn szerette az alkoholt s az ordtozst.
Egy hnap telt el azta, hogy rnk bztk a kznsg toborzst, amikor elszr ttt szget a fejembe az a gondolat, hogy nem lesz ennek j vge. Ezt a taln meglep idet az a krlmny ihlette, miszerint a prthz fel igyekezve – noha j szz mterre lehettem a clomtl – tisztn s kiveheten hallottam, amint legalbb harminc torok vlti egyszerre azt a rvid kis mondatot: „Erds Pter a kurva anyd.!"
Az iszlm tmeggylsek hangulatt idz vltzsekbe nhol vegcsrmplsek s les reccsensek vegyltek – melyek, mint ksbb kiderlt: szkek darabokratrsbl szrmaztak – majd llati hangervel felhangzott a „kzigrnt kell cm dalocska” els pr mondata. No erre mr n sem tudtam trtztetni magam, elkaptam hnom all a flig res borosveget, s kikapcsoldst keresve a szrakozk kz; vetettem magam.
Az nfeledt mulatozsnak egy kellemetlen hang, a riadkszltsg szirnja vetett vget, pontot tve ezzel az gy, mrmint a prthzban trtn prbls lehetsgnek a vgre.
m az a pr ht, amit a hltlan zugli kommunistkra pazaroltunk, mgsem volt hibaval idtlts. A kellemes lmnyeket tl az ott tlttt htvgeken rengeteg kedves ismersre tettnk szert, ami nagyszer dolog, brki belthatja. Amgy is csak ajnlhatom mindenkinek: ismerkedjen. szerezzen bartokat, hisz' az ilyesmi j dolog.
– Bartkozzon mindenki!!!" – ez az n jelszavam.
Itt tallkoztunk egy kedves fiatalerrel, aki a bemutatkozsnl magt szernyen Pnisznek nevezte.
Kedves fi volt ez a Pnisz. mutats volt a hajviselete amit maga lltott el azzal a mdszerrel, hogy borotvjval tallomra bele-belenyrt ktoldalt a hajba.
Sokig mesltnk egymsnak mindenflrl, amint a kertsek lceibe kapaszkodva a buszmegll fel dlngltnk.
Elbeszltk neki a zenekarunkat is, s mivel ilyen szpen sszebartkoztunk. elhatroztuk, hogy bevesszk t nekesnek. gy jtt ltre a klasszikus fellls: Samodai Tams (Szomszd csv): gitr, Bnki Gbor: gitr, Blceki Sndor (Pnisz): nek, Werner Tams (Kopasz): basszus, s jmagam: dob.
Ekzben ltk az elnyomott trsadalmon-kvliek kedlyes s vidm htkznapjait.
Hla a prthzban kttt ismeretsgeknek, mindinkbb bekerltnk a trsasgi letbe. Ezen let kzppontja az gynevezett tr" volt. Ide jrtak a zugli punkok, illetve nhnyan az jpalotaiak kzl, kik csekly ltszmuk miatt – jpalota terletn ez id tjt krlbell hrom darab lzad
fejtette ki tevkenysgt – mihozznk jrtak t a kzs kvllls rmeit keresni.
Mellesleg ez a terleti megoszls jellemz volt a '80-as vek punk– mozgalmra. Ltezett szmos ismertebb csoportosuls, mely nem tl nagy fantzival azon terlet nevt viselte, amelyben a tagok tevkenykedtek.
Hrhedt volt pldul a „kbnyaiak" nevezet kis kzssg, melyre a csekly szellemi szint volt jellemz. Tbbsgben az affle alakok gyjthelye volt ez, kik a punkot alantas sztneik alibijeknt hasznltk. Vezetjk, a ksbb nekesknt ismertt vlt Sotr volt, aki – el kell ismerni - becsletesen kikupldott a ksbbiekben. (Sotr 1994 augusztusban meghalt, lltlag kbtszer tladagols miatt)
Ismertek voltak mg a Felszab-tri, valamint a Vrsmarty-tri punkok, kik – ha az olvas mg nem tallta volna ki – a Vrsmarty-tren gylekeztek.
Gyakran jrtak fel vidkrl is lzad kzssgek, pldul az egriek s a szekszrdiak.
A zugliak – ahogy mi is bszkn neveztk magunkat – az intellektust kpviseltk, s inkbb a szemlletmdra, mint a klssgekre helyeztk a hangslyt.
Na most, a ,tr" kzppontja a pad. A padra az ember – mrmint ha lzad, s nem holmi kispolgr – gy l, hogy a deszkra, mely eredetileg httmlaknt szolglt volna, rhelyezi a testslyt, lbait pedig az lsre teszi.
A tren illett alkoholt fogyasztani. A legnpszerbb a Kbnyai Vilgos volt, de kedveltek voltak a klnfle tmny szeszflesgek is. A trsalgs vidm volt s hangos. Ez nemegyszer rosszallst vltott ki a szomszdos hzakban lakkbl, kik sajt szkltkr nzpontjukbl kptelenek voltak tltni cselekedeteink nlklzhetetlen voltt, s ilyetn mdon nehezmnyeztk ottltnket, s felszltottak a tvozsra. Ilyenkor mindig nevettnk.
Az akkori magyar punk-let oly' bennfentes volt, hogy btran llthatom: mindenki tudott mindenkirl mindent.
Ha mjus msodikn a „Szkepatknyt" az nz ellenrk leszlltottk a buszrl Lrincen, mjus harmadikn ezt trgyaltk az budaiak.
Megesett, hogy „Bbeszd" egy szp nap – holmi hirtelen tlettl vezrelve - bakancst fehrre festette. Msnap sr sorok kgyztak a laksa fel, mert a rkospalotai punktrsadalom kvncsi volt erre a csodra. A hrek szjrl-szjra jrtak, s mivel ez az egsz jelensg hihetetlenl zrt volt, mentes mindenfle kros hatsoktl (divat, sajt stb.), s mivel megvolt a tiltott jellege – s kevesen is voltunk – valban megfelelt a szubkultra fogalmnak. Ez az llapot krlbell 1989-ig tartott.
Bonyodalmak jelszavak krl
Stt jszaka. Nma csend.
Ltszlag semmi sem zavarja a kzrendet s a bks polgrok nyugalmt.
m ebben az idilli hangulatban egyster csak, valahonnan a tvolbl sejtelmes nyikorgs hallatszik, majd lassan rsnyire nylik a Rkosszeg park 5/c. lpcshznak ajtaja, s hrom stt alak krvonala tnik fel a spadtan dereng hold fnyben.
Hrom elsznt kvlll alakja, akik az jszaka csendjben a fradtsggal s az lom kjes csbtsval, no meg a msnapi orosz dolgozattal mit sem trdve nekiindul, hogy hsi tetteket hajtson vgre.
Ez a hrom rettenthetetlen nem volt ms, mint a Kisangyal zenekar alappillrei: Szomszd csv, Bnki, valamint jmagam.
gy reztk, ideje a krnyk laki, valamint az elnyom hatalom tudtra adni ltezsnket.
A problma megoldsa oly srget volt, hogy nem is igen rtettk,'ez idig hogyan lehettnk meg nlkle.
Napokon t kszltnk az akcira. Gondosan kidolgoztunk minden apr mozzanatot, tervet ksztettnk, kiosztottuk a szerepeket.
Az akci nyitnyaknt – kerl ton – felkerestk a legkzelebbi hztartsi boltot.
A bejrattal szemkzti telefonflkben figyelllst vettnk fel, s lestk, hogy kik jrklnak ki s be az zletbe. Miutn semmi gyansat nem tapasztaltunk, a tettek mezejre lptnk.
Elsknt Bnki trt be az zletbe. Magban halkan ftyrszett, hogy gyant ne keltsen. rgus szemekkel figyelte az eladk minden mozdulatt, majd figyelemelterelskppen megrdekldte, hogy kaphat-e friss kenyr.
Miutan Kzltk vele, hogy hzztartsi boltban nem tartanak pkrut, kilpett a boltbl. Ekkor jelent meg a sznen Szomszd csv. Vratlanul betoppant a helyisgbe, s hogy sszekuszlja a szlakat, megkrdezte, hogy mennyi pontos id.
Miutn a kapott vlaszbl nem tudtunk semmi titkos informcit kiszrni, harmadikknt n lptem a sznre. vatosan fedezve magam lassan megkzeltettem a pultot.
Krtem egy doboz Neolux sprayt, majd kiscmlet hasznlt bankjegyekkel fizetve, nyomaimat gondosan eltntetve, elhagytam a bolt terlett.
A Neolux festkszr sprayt eredetileg kerkpr vagy szemlygpkocsi festse cljbl gyrtotta a magyar ipar, de mi ezt a hasznos kis eszkzt lzad feliratok ksztsre akartuk felhasznlni. Effle esetek alkalmval az ember eltt ktfajta teend ll.
Egyrszt kivlasztani a megfelel feliratot, msrszt megkeresni a felletet, amelyen az alkalmasnak tlt mondatokat az ember zlsesen elhelyezi.
A kifjandkat kt csoportra osztottuk:
Egyik csoportot kpeztk a rendszerellenes megnyilvnulsok, a msikat pedig a punk jelszavak, s persze termszetesen a zenekar npszerstse.
Indulskppen - hogy el ne felejtsk – gyorsan elhelyeztnk kzvetlen lakkrnyezetnkben nhny mutats kisangyalt.
Ez, gymond, megalapozta a hangulatot.
A sikeren felbuzdulva mikzben a Hubertusos veg kupakjval bajldtam, megkockztattam, hogy evezznk veszlyesebb vizekre.
Mit szlntok pldul ehhez: „Oroszok takarodjatok haza!”
Szomszd csv tpreng arccal nzett maga el.
Hm, nem j. Nem elg tmr, nem elg klti. n inkbb a kvetkezt javasolnm: „Ruszkik ki!!!"
Ez az! – kiltottunk fel Bnkival lelkesen, s mr hozz is fogtunk, hogy nmi vltozatossgot vigynk a Sketnmk Intzete falnak szrke egyhangsgba.
A siker bizony mohv tett bennnket, nem tudtunk betelni az lmnnyel. Egyms utn szlettek az jabbnl jabb kirsok. Minden egyes jabb plet jabb kzlsi vgyat csalt ki bellnk.
A kvetkez feliratok kerltek ki a keznk all gyors egymsutnban.
„Mindenki tet az M. N. K-ban!!! , „Szovjet atom is atom!"- termszetesen egy-egy CPg trsasgban – „Lesz mg magyar falu Moszkva'; „Dolgozz s zablj!'; nhny 0I s j nhny jabb Kisangyal. A Kisangyal kr elhelyeztk ms punk-zenekarok nevt is, mintegy a knnyebb betjols vgett.
A mohsg s a |